Alışveriş

Carrefoursa Çağrı Merkezi / İletişim / Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

CarrefourSA, Sabancı Holding bünyesinde hizmet veren Türkiye’nin en büyük marketler zincirinden biridir. Ülke genelinde yüzlerce şubesi üzerinden tüketicilere hizmet veren CarreforuSA, pek çok farklı kategori ile bünyesindeki yüzlerce farklı gıda ürününü en uygun fiyatlarla müşterilerine sunmaktadır. Üstelik bazı bölgelerdeki büyük alışveriş merkezleri ile de bilinen bu kuruluş, haftalık ve aylık olarak müşterilerine sunduğu aktüel ürünleri ile de sıklıkla tercih edilebilmektedir. Bu denli büyük ve önemli bir mağazalar zinciri, müşterilerinin mağazalardan ve internet sitesinden almış olduğu ürün ve hizmetlerinde sorun yaşamaları halinde, soruna çözüm üretilmesi ve müşteri memnuniyeti sağlanması açısından CarrefourSA müşteri hizmetleri üzerinden de hizmet verebilmektedir.

CarrefourSA Müşteri Hizmetleri Birimi

CarrefourSA, ülke genlinde oldukça önemli bir müşteri kitlesine sahip olan mağazalar zinciri olarak tanınmaktadır. Hemen hemen her şehirde büyük ya da küçük pek çok mağazası bulunan CarrefourSA, gıda ürünlerinin yanı sıra temizlik, hırdavat, şarküteri ve hatta zücaciye ürünlerini de bünyesinde barındırmaktadır. Bu sayede insanların her alanda ihtiyaç duyduğu malzemeleri en uygun fiyatlarla satın almalarını sağlamakta, ev bütçesine az da olsa katkı sağlayarak müşterilerin mağazalardan memnun bir şekilde ayrılmasını sağlamaktadır.

CarrefourSA müşterilerine mağazalarının yanı sıra müşteri hizmetleri birimi ile de hizmet vermektedir. Mağazalardan alışveriş yapan birçok tüketici zaman zaman almış olduğu üzün ve hizmetler ile alakalı olarak sorun yaşayabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise şirket yetkilileri olarak CarrefourSA müşteri hizmetleri birimi tarafından müşterilere hizmet verilmektedir.

CarrefourSA Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

Carrefoursa Müşteri Hizmetleri, genellikle telefon ya da internet üzerinden müşterilerin karşılaştığı çeşitli sorunları çözüme kavuşturabilmektedir. Tüketiciler genellikle müşteri temsilcilerinden yardım alabilmek için Carrefoursa müşteri hizmetleri telefon numarası tercih ederken, böylelikle mağazaya gitmeye gerek olmadan bir telefonla sorunlarını çözüme kavuşturabilme imkanı elde etmektedir.

Mağaza müşterilerinin yardım alabilmek, öneri, istek ve şikayetlerini ilgili birime iletebilmek için ihtiyaç duyduğu CarrefourSA müşteri hizmetleri telefon numarası 444 10 00 olarak bilinmektedir. bu numarayı ev ya da cep telefonundan arayan mağaza müşterileri her türlü konu hakkında destek alabilmekte, yaşadığı mağduriyeti giderebilmektedir.

CarrefourSA E-Posta Adresi

Tüketiciler ister gıda ürünleri olsun ister zücaciye, CarrefourSA mağazalarından satın aldıkları her türlü ürün ya da gördükleri hizmet ile alakalı pek çok farklı konuda profesyonel olarak destek alabilmektedir. Bu amaç doğrultusunda hizmet veren CarrefourSA müşter hizmetlerine ulaşabilmek için de çeşitli yol ve yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan biri de firmanın e-posta adresidir.

Carrefoursa müşteri hizmetleri ile mail yolu üzerinden iletişim kurmak isteyenler, firmanın e-posta adresine dilediği konu ile alakalı mail atabilmektedir. CarrefourSA e-posta adresi ise; bilgi@carrefoursa.com olarak bilinmektedir. Kurumsal olarak faaliyet gösteren bu e-posta adresi üzerinden müşteri temsilcileri ile görüşme gerçekleştirilebilirken, genel müdürlüğe mail atmak isteyenlerin ise kutaykartallioglu@carrefoursa.com adresini kullanması gerekmektedir.

CarreforuSA Online İletişim Formu

CarrefourSA müşteri temsilcileri ile görüşme yapabilmenin ve bu birimden destek alabilmenin tek yolu elbette ki e-posta adresi ya da telefon numarası değildir. Mağaza müşterileri ihtiyaç duydukları her türlü konuda online iletişim formunu doldurarak da yardım talebinde bulunabilmektedir.

CarrefourSA internet sitesi üzerinden “Sizi Dinliyoruz” başlığı altında ulaşabilmenin mümkün olduğu Carrefoursa Online İletişim Formu, tüketicilerin sorunlarını, sorularını, isteklerini, öneri ve şikayetlerini firmaya iletebilmesinin bir başka yolu olarak değerlendirilmektedir. CarrefourSA müşterileri bu kanal üzerinden isim, soy isim, iletişim bilgileri ve açıklamalarını yazarak ihtiyaç duydukları konularda destek alabilmekte, şikayetler içi çözüm üretilmesini sağlayabilmektedir.

CarrefourSA Sosyal Medya Hesapları

Müşteriler çeşitli dönemlerde bazı ürünler ile alakalı sorunlar yaşayabilmekte, aldıkları hizmetten rahatsız olabilmekte ya da bu gibi problemlerle karşı karşıya kalabilmektedir. Bu gibi durumlarda müşteri hizmetlerinden yardım alabilmenin bir diğer yolu da sosyal medya kanalları olarak gösterilebilmektedir. Günümüzde internetin hemen hemen herkes tarafından kullanılmaya başlaması ile beraber firmaların sosyal medya hesapları da oldukça ilgi görürken, mağaza müşterileri CarrefourSA sosyal medya hesapları üzerinden hem mağazaların ürün, kampanya ve indirimleri hakkında bilgi alabilmekte, hem de ihtiyaç duydukları konularda yardım alabilmektedir.

Diğer pek çok firma gibi CarrefourSA da çeşitli sosyal medya platformları üzerinden hizmet verebilmektedir. Tüketicilerin takip edebileceği CarrefourSA sosyal medya hesapları ise şunlardır:

YORUM YAP KAZAN

 "Carrefoursa Çağrı Merkezi / İletişim / Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası" Kampanyası için Yorum Yapın.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı